Syndrom vyhoření poprvé popsal v roce 1974 psychoanalytik Herbert J. Freudenberger. Spojoval ho s chronickým stresem a ideály u profesí, které pomáhají ostatním. V dnešní době se může objevit téměř u kohokoliv, ať už se jedná o profesi, která obsahuje práci či kontakt s lidmi nebo ženu v domácnosti či na mateřské dovolené.
Syndrom vyhoření postihuje stejně často ženy jako muže a zdá se, že celkový počet se stále zvyšuje. Jeho nástup není náhlý, ale přichází pozvolna a je rozpoznatelný hlavně pro jedince, kteří umí naslouchat svému tělu. Má několik fází, které vznikají měsíce až roky a viditelná je většinou až poslední. Jednotlivé fáze přecházejí do dalších, tak hladce a nepostřehnutelně, že si je člověk ani neuvědomuje.
- Fáze nadšení – velké uspokojení z práce, energie, elán, zapomínání na volnočasové aktivity.
- Fáze stagnace – opadnutí počátečního nadšení, zjištění, že ne vše je ideální. Tady je nezbytné mít koníčky a věnovat se jim. Něco, u čeho zapomeneme na práci, i když ji máme rádi.
- Fáze frustrace – pochybnost nad smyslem práce, počínající psychické i fyzické problémy. Odreagování není pravidelné nebo je nedostatečné.
- Fáze apatie – přichází po delší době frustrace, pocit beznaděje a bezvýchodnosti, vykonávání jen nejnutnějších povinností.
- Fáze vyhoření – emociální a tělesné vyčerpání, depersonalizace.
Příznaky syndromu se obvykle objevují postupně a pozvolna, proto není jednoduché je identifikovat, některé z nich jsou
- Lhostejnost k práci, ztráta nadšení a pracovního nasazení, ztráta motivace
- Porucha paměti a soustředění
- Deprese a úzkost, pocit prázdnoty, nespokojenost
- Porucha spánku
- Zhoršení mezilidských vztahů, snížení sebedůvěry
- Bolesti hlavy, zad, žaludeční nebo zažívací problémy
- Tendence k návyku na psychoaktivní látky
Stejně jako u většiny nemocí je jednodušší zaměřit se na prevenci
- Žít zdravým životním stylem
- Dostatek času na volnočasové aktivity
- Dostatek času na rodinu a přátele
- Zmírnit stresové prostředí
- Relaxace – návštěva sauny, masáže, četba, procházky lesem
- Pravidelné sportování
- Navštěvovat divadla a výstavy
- Naučit se říkat ne v situacích, které nás nadměrně zatěžují
V praxi to znamená, že pokud chce člověk zůstat u své profese co nejdéle, měl by vyvážit čas strávený v práci svými zájmy a nebát se vybrat si zasloužené volno. Prostor pro změnu životního stylu a začít cvičit je tu vždy.
Autor Form Factory
Největší síť fitness klubů v ČR /Praha, Brno, Ostrava/
Společnost Form Factory je největší síť fitness, wellness a zdravého životního stylu v České republice. Nabídku služeb představují plně a moderně vybavené kluby v Praze, Brně a Ostravě pro efektivní individuální trénink podle současných trendů, široký výběr skupinových lekcí, včetně oblíbených Les Mills programů, vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny se saunami a vířivkami. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.