DETOX – Úloha jater v našem těle

HealthFactoryStravováníTipy

Detoxikace. Slovo, které si můžeme vyložit několika možnými způsoby. Například jako zbavení se jedu, odstranění jedovatých prvků z těla. Dle této definice se může jednat o boj se závislostí na návykové látce, jako je třeba alkohol, cigarety apod.  Detoxikační proces vlastně znamená zbavování se látek, které jsou v našem těle a zároveň do něj přirozeně nepatří. Nejedná se o proces léčebný nýbrž preventivní, léčbě samotné napomáhající. Náš organismus je na detoxikační proces připraven průběžně, nicméně v závislosti na prostředí ve kterém se pohybujeme, potravinách, které konzumujeme a celkovém nastavení našeho životního stylu, může docházet ke kumulaci různých druhů toxinů v různých tkáních a z toho mohou plynout zdravotní komplikace. Tkáně jako takové budou bez toxinů pracovat mnohem lépe a výkonněji, bohužel jen málo jedinců má v dnešní době tento detoxikační systém správně a plně funkční.

Naše tělo přirozeně s toxiny bojuje vlastními silami. Toxiny se vylučují hlenem, slzením, močí, stolicí, pocením, apod. Ledviny filtrují krev a močí vylučujeme sloučeniny močoviny, které jsou velice toxické. Plíce vylučují zbytky kysličníku uhličitého. Jako hlavní detoxikační orgán v našem těle pracují játra. Filtrují toxiny z krevního oběhu a zabraňují jejich opětovnému usazování ve tkáních.

To, jak výkonně naše játra pracují, záleží jen a jen na nás. Budeme-li konzumovat ve větší míře smažené pokrmy, průmyslově zpracované potraviny obsahující rafinované rostlinné oleje, cukry, umělá barviva, sladidla, příliš mnoho alkoholu nebo kofeinu, mnoho jim tím neprospíváme a naopak svůj organismus záměrně zpomalujeme, cítíme se být více unavení, vyčerpaní, můžeme cítit i ztrátu motivace.

Mezi potraviny, které se naopak starají o regeneraci jater můžeme zařadit:

  • Česnek
  • Grapefruit
  • Řapíkatý celer
  • Červená řepa
  • Probiotické potraviny (kimchi, kefír, fermentovaná zelenina)
  • Brukvovitá zelenina (brokolice, ředkvičky, květák, kapusta,..)
  • atd.

V současné době stále více lidí také spoléhá na kvalitní doplňky stravy. Vždy je ale dobré před jejich užíváním konzultovat aktuální stav se svým lékařem a nechat si doporučit ověřené a klinicky testované produkty. Při zavádění doplňků stravy v České republice je totiž povinná pouze tzv. ohlašovací povinnost nového výrobku, který nemusí podléhat laboratorním testům (např. kvůli skutečnému obsahu účinné látky, vstřebatelnosti a dalším kritériím). Mezi nejznámější doplněk pro zdravá a funkční játra patří Ostropestřec mariánský, který obsahuje účinný látkový komplex sylimarin jenž zabraňuje vyčerpání gluthationu (jeden z nejsilnějších antioxidantů v lidském těle) v játrech a podporuje jejich zdraví. Doporučuje se při tzv. jaterních dietách a celkově má blahodárný vliv a účinek na celkový stav a fungování jater.

Autor Jan Kratochvíl

Autor Form Factory

Síť 14 fitness klubů v Praze a 1 v Ostravě

Společnost Form Factory patří mezi významné poskytovatele v oblasti fitness, wellness a zdravého životního stylu. V České republice provozuje Form Factory 14 vlastních klubů v Praze a jeden v Ostravě. Nabídku služeb představují plně vybavená centra pro efektivní individuální trénink, široký výběr skupinových programů včetně Les Mills vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny včetně bazénů, saun, parních lázní a vířivek. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.