Konec roku ve stresu

HealthFactoryTipy

Listopad a prosinec bývají většinou měsíce největšího stresu. Dotahujeme projekty v práci, pečeme cukroví, uklízíme, sháníme dárky. Ideální příprava na Vánoce. Ty pak většinou strávíme vyčerpaní na gauči a s kopcem cukroví a salátu. Jak tomuto stavu předcházet a nezničit se úplně?

1. Jezte pravidelně

Pravidelnost je základem správného fungování těla i mysli. Proto pokud potřebujete být produktivní, nezapomínejte jíst! Volte lehce stravitelná jídla s dostatečným množstvím bílkovin.

2. Hořčík

Při stresu dochází k rychlejšímu využívání hořčíku, proto je dobré na to myslet a doplňovat ho. Zařaďte více ovoce, hlavně banány, dále pak oříšky (mandle, kešu) nebo třeba luštěniny. Pokud ani to nestačí, nebojte se na tyto vypjaté měsíce koupit hořčík v lékárně a doplňovat pomocí suplementů.

3. Antioxidanty

Při stresu vznikají ve větším množství volné radikály, které mohou být původci nemocí. Tyto molekuly pomáhají odbourávat právě antioxidanty. Oproti hořčíku je vhodné antioxidanty přijímat v potravinách a ne v podobě suplementu. Proto jezte více bobulového ovoce, ryb, citrusů, ořechů.

4. Glykemický index

Při kolísání hladiny krevního cukru dochází i ke kolísání nálady. Snažte se tedy snížit konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem. Bílé pečivo, rozvařené těstoviny, rýže, pečené brambory, instantní ovesné kaše,… Pokud si tyto potraviny dáte, přidej k nim i zdroj tuků (máslo, ořechy, olej) a bílkovin (maso, tvaroh, šunka). Ty zpomalí vzestup hladiny cukru v krvi.

5. Čokoláda

Co by to bylo za život bez čokolády? 🙂 I na snížení důsledků stresu je dobrá. Kvalitní kakao v ní obsažené snižuje hladiny stresových hormonů (adrenalin, kortizol). Ale užívejte jí jako lék. V malém množství a pravidelně!

6. Spánek

A jako u každého problému, spánek všechno vyřeší. A s únavou vypadá všechno hůř. Snažte se spát alespoň 6 hodin. Před spaním nekoukejte do telefonu, ale přečtěte kus knížky nebo si pusťte písničky. Přijdete na jiné myšlenky a vyčistíte před spaním hlavu.

Autor NutritionPro

Prémiová krabičková dieta NutritionPro

Jídelníček sestavujeme na míru cílům a tělesné kompozici. Důležitá je pro nás rozmanitost jídelníčku a prémiové suroviny.

Více se o nás dozvíte na: nutritionpro.cz