Jak na deprese a úzkost pomocí cvičení?

HealthFactoryTrendy
Array ( ) Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 60 [name] => HealthFactory [slug] => healthfactory [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 60 [taxonomy] => category [description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [parent] => 0 [count] => 242 [filter] => raw [cat_ID] => 60 [category_count] => 242 [category_description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [cat_name] => HealthFactory [category_nicename] => healthfactory [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Trendy [slug] => trendy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 36 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 36 [category_description] => [cat_name] => Trendy [category_nicename] => trendy [category_parent] => 0 ) )

Když nám do života zasáhne deprese, především v současné situaci, máme pocit, že nám kromě léků snad nic nepomůže. Když toho všeho máme kolem dost a hlavu nám nezaměstnává nic jiného, než stres a starosti naší mysli tak nedají odpočinout, existuje několik možností, jak postupovat dál. Buď propadnete depresi, nebo se rozhodnete myslet na něco jiného.

Myslet na něco jiného a dělat něco jiného. Nic neplatí na depresi a úzkost tak jako cvičení. Je to paradox, protože je-li člověk v depresi či jej svírá úzkost, cvičení je to poslední, co by se mu chtělo dělat. Ovšem když jednou začne, když se člověku dostane motivace, pravidelné cvičení toho dokáže na psychice skutečně hodně.

Cvičení pomáhá zahánět deprese

Deprese je závažným psychickým onemocněním, které často vede až k sebevražedným snahám nejen u dospělých lidí, ale také bohužel již u mladistvých. Jak depresi na svém blízkém poznáte? Deprese bývají nejčastěji projevovány navenek smutkem, beznadějí, ztrátou zájmu o koníčky, nedostatkem energie na cokoliv, myšlenkami na smrt či dokonce sebevraždu. Ve studii z prosince 2017, která se jmenuje Evidence-Based Practise in Child and Adolescent Mental Health, autoři uvádějí, že cvičení může u dospívajících snížit symptomy deprese, ba dokonce může být alternativou terapie či léků.

Jak cvičení na deprese pomáhá?

Nová studie publikovaná výzkumníky z Austrálie uspořádala čtyř týdenní cvičení desíti dospívajících, kteří byli diagnostikováni závažnou depresí. A? Cvičení skutečně pomohlo, nicméně bylo potřeba udržovat v těchto mladých lidech motivaci, aby dokázali ve cvičení pokračovat. Sami účastníci tohoto výzkumu potvrdili, že cvičení skutečně pomáhá a uvedli, že nejvíce jim pomáhalo, když měli naplánované hodiny cvičení s trenérem, cvičení v párech či boxování.

Jak se cvičením proti depresi začít?

Dle American Psychological Association (APA), doporučuje skutečně mnoho terapeutů cvičení jako součást léčby deprese. Doporučuje se však, ještě před tím, než začnete cvičit, zkonzultovat váš záměr cvičit se svým ošetřujícím lékařem. Jestliže ten nebude mít nic proti, můžete se cvičením začít. Doporučuje se však začínat pomalu, s malými cíli, které můžete posouvat vždy o trochu dále. Ze začátku zapomeňte na vysokou intenzitu cvičení. I psychicky zcela zdraví lidé s ní začínají pomalu a postupně.

Jaké cvičení proti depresi zvolit?

U každého je to individuální. Někomu pomůže rychlá chůze, běhání či plavání. Jiným zase jóga či vzpírání. Každý jedinec získává emocionální a psychickou sílu jinak. Díky cvičení budete v kontaktu s ostatními lidmi, dojdete do zcela jiného prostředí. Mnohým lidem také pomáhá, když cvičí podle tréninkového plánu nebo s kamarádem (sparingem), který má podobný cíl. Sledujte na sobě každičkou změnu nálady. Jaké cvičení ji zlepšuje? Jaké naopak zhoršuje?

Jak cvičení pomáhá na deprese a úzkosti?

Možná se budete divit, ale skutečně mnoho lidí chodí do posilovny právě z téhož důvodu, z jakého tuto možnost teď právě zvažujete vy. Lidé mají různé problémy, ať už je to deprese, úzkost, poruchy příjmu potravy, nízké sebevědomí, dřívější šikana ve škole. Lidé skutečně cvičením řeší mnoho svých starostí a bolístek. Tak jak cvičení může pomoci vám?

Hodíte starosti za hlavu

Cvičení odvede pozornost od všech starostí, takže vás dostane mimo cyklus negativních myšlenek, které akorát tak depresi a úzkost krmí.

Vyplavení endorfinů

Cvičením se uvolňují endorfiny neboli endokanabinoidy, což jsou látky podobné konopí, které člověku dokáží zlepšit náladu, utlumit bolest, a dokonce i rozšiřují i cévy.

Vyšší sebevědomí

Kromě toho získáte zpět sebevědomí. Ať už jste ho měli nebo nikdy neměli. Cvičením se člověku tělo změní a vydržíte-li, může se změnit k nepoznání. Ať už jde o mužnou sexy postavu nebo o nádherné podmanivé ženské křivky, pozvednutý zadeček a hezky vyrýsované bříško. Chce to jen u cvičení vydržet a jít si za svým cílem.

Sociální kontakty

Takové fitcentrum je bezvadným místem, kde poznáte mnoho lidí. Budete-li chodit ve stejný čas, je možné, že budete stále potkávat ty stejné lidi. Po čase se vámi začnou zdravit a sem tam i prohodí pár slov. Sami nebuďte nepřístupní, jelikož i pouhým úsměvem namísto pozdravu zlepšíte náladu nejen ostatním, ale i sobě. Také zjistíte, že v tom nejste sami. 

Zdroj: WomanOnly

Autor Form Factory

Síť 12 fitness klubů v Praze, 2 v Brně a jeden v Ostravě

Společnost Form Factory je největší síť fitness, wellness a zdravého životního stylu v České republice. Nabídku služeb představují plně a moderně vybavené kluby v Praze, Brně a Ostravě pro efektivní individuální trénink podle současných trendů, široký výběr skupinových lekcí, včetně oblíbených Les Mills programů, vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny se saunami a vířivkami. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.