Prozradíme Vám, jaké návyky si osvojit, aby vás již záda nebolela.
Všichni to známe. Chodíme do práce, sportujeme, staráme se o domácnosti a pak se najednou ozve bolest v zádech. U někoho jde jen o malé píchnutí, u jiného o závažnější problém. Spousta lidí to vyřeší tabletou Ibalginu nebo jiného léku a jede se dál. Je to rychlé řešení, ale bohužel z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Je to jako když vám praskne hadička v autě, prvně ji jen rychle omotáte a pak se snažíte najít nejbližší servis. V našem případě bysme se měli poohlédnout po příčině a snažit se dalším problémům předcházet pomocí cvičení.
Jedním z možných důvodů vašich problémů může být špatný sed v práci a ergonomie prostředí kolem vás. Pojďte se podívat okolo sebe a zjistěte, jestli sedíte správně.
Začneme zlehka a to nejčastějšími chybami
Nadměrně vysoký sed
Co je špatně:
- Útlak v podkolenní jamce, lokty nad úrovni stolu, zvednuté paty
- Kulatá záda (zvýšená kyfóza v hrudní páteři – velké vyhrbení)
- Vyšší tlak židle do zadní strany stehen
- Zkrácené flexory v kyčli
- Nezapojení břicha a hýždí
- Přetížení trapézového svalu
Nadměrně nízký sed
Co je špatně:
- Zavřený úhel v kyčlích i koleni
- Lokty pod úrovní stolu
- Zalomení krční páteře – zkrácení šíjových extenzorů
- Utlačení tepen v oblasti krční páteře
- Přetížení malého prsního svalu, deltoidu, trapézu a zvedače lopatky
- Zvýšená lordóza (prohnutí v bederní páteři) způsobuje útlak disků v této oblasti
Odpočinkový sed
Co je špatně:
- Ztráta opory v bederní páteři
- Předsun hlavy
- Nezapojené břicho
- Přetížení vazů v oblasti krční páteře
Poznáváte se v některém z těchto sedů? Pokud ano, tak se nelekejte, pořád s tím můžeme něco udělat. Nejjednodušší způsobem je upravit si správně křeslo a myslet na správný sed.
Prvně srovnejte výšku sedadla tak, aby vaše chodidla byla na zemi a kyčelní kloub byl mírně výš než koleno. Ideální je, pokud necháte nohy mírně od sebe, aby došlo k zapojení klenby chodidla.
Lokty by měly být v pravém úhlu a v úrovni stolu. Nastavte si tedy opěrku pod rukama tak, abyste měli dostatečnou oporu. Díky tomu uvolníte svaly šíje a pomůžete správnému postavení lopatek.
Nakonec si určete sklon křesla. Hýždě i lopatky by měly být v kontaktu se zádovou opěrkou. Díky tomu rovnoměrně rozložíme svalové napětí a zatížení páteře.
Jakmile vše nastavíte, dorovnejte si monitor tak, abyste jej měli v úrovní očí. Hlavová opěrka by pak měla být v oblasti horní krční páteře (těsně pod lebkou).
Pokud máte možnost i zádové opěrky (takový ten bochánek v oblasti beder na kancelářských křeslech) dejte ji do správné polohy. Měla by mírně tlačit do oblasti beder, kde podporuje přirozenou křivku páteře.
Věděli jste, že nejčastější nemocí z povolání je syndrom karpálního tunelu? Abysme tomuto předešli musí být ruka a zápěstí v rovině, aby se kosti nekřížily. K tomu nám pomůže gelová podložka a ergonomická myš.
Tak a máme nastaveno. Bohužel člověk nebyl uzpůsobený k tomu, aby seděl 8 hodin denně a tak i při největší snaze nikdo z nás nedokáže sedět rovně po celou dobu. Jakmile sedíme popř. odpočíváme v sedě, hlava a krční páteř se automaticky postupně vysouvají dopředu. Svaly, které je totiž podpírají se rovným sedem unaví. A toto je začarovaný kruh. Jakmile jsou svaly unavené, uvolní se a my ztratíme hlavní oporu pro dobré držení těla.
Z tohoto důvodu je dobré se v průběhu práce, alespoň na chviličku zastavit a zkusit se protáhnout a srovnat.
- Protrakce, retrakce
- Uvolnění šíje
- Protažení beder
- Prevence karpálů – cvik na zápěstí
I těchto pár cviků vám pomůže, abyste se cítili lépe a vaše záda se uvolnila. Ve volném čase se pak zaměřte na:
- Posílení mezilopatkových svalů
- Protáhnutí prsních svalů
- Protažení flexorů kyčle
- Uvolnění šíje a protažení krku
- Zapojení břicha a pilovitých svalů
- Naposilování hyždových svalů
Autor Katka Vymazalová
Instruktor skupinových lekcí a lektor
Jsem zastáncem filozofie, že sport je cestou nejen ke štíhlé postavě, ale především ke zdravému pohybovému aparátu a dobré náladě. Sama jsem začínala před více než 10 lety s orientálními tanci, které jsem začala postupně učit své kamarádky na kolejích. Tehdy jsem si uvědomila, že mě lektorování pohybových aktivit baví natolik, že by jsem se mu ráda věnovala i nadále na profesionální úrovni. S metodou pilates jsem se seznámila v roce 2007 a byla to láska na první pohled.
Ve svých hodinách kladu důraz na individuální přístup a pečlivé vysvětlení všech cviků, aby klienti odcházeli z hodin spokojení a nabití energií.