Jak zůstat fit během zimy: Aktivity, které vám zabrání v sezení na gauči

Cvičení
Array ( ) Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 8 [name] => Cvičení [slug] => cviceni [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 8 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 41 [filter] => raw [cat_ID] => 8 [category_count] => 41 [category_description] => [cat_name] => Cvičení [category_nicename] => cviceni [category_parent] => 0 ) )

Podléháte během zimních měsíců snadno pokušení zachumlat se do teplé deky a koukat na televizi? Občas si zalenošit může být příjemné, ale nezapomínejte na to, že pro zachování celkového zdraví je nutné udržet si aktivní životní styl celoročně. Jak překonat zimní lenost a zároveň si užít vnitřní i venkovní aktivity? Máme pro vás několik rad a tipů, které vám pomohou zůstat v pohybu.

Nemáte rádi chladné počasí? Zvolte indoorovou aktivitu

Vnitřní aktivity nabízejí během zimních měsíců skvělou alternativu pro udržení fyzické kondice a zároveň se nemusíte bát, že vám při nich bude zima. Zacvičit si můžete z pohodlí domova s různými cvičebními pomůckami, jako jsou činky, yoga mat nebo cvičební míč. Tereza Horová, trenérka fitness sítě Form Factory, však upozorňuje na to, že začátečníci nemusejí cviky technicky správně zvládat: „Trénink tak bude nejen neefektivní, ale můžete se při něm dokonce zranit. Pro někoho má navíc nedostatek sociální interakce, kterou nabízejí klasická fitness centra, negativní vliv na udržení dlouhodobé motivace.“ To ovšem neznamená, že musíte zvolit zrovna posilovnu. Jestliže na zvedání činek a cvičení na strojích nejste, zkuste něco méně tradičního.

Jóga a pilates

Ať už zvolíte jógu nebo dáte přednost pilates, v obou případech posílíte nejen svou fyzičku, ale také mentální pohodu. Pravidelná praxe jógy vám pomůže zlepšit flexibilitu a sílu1, posílíte střed těla a uvolníte napětí. Pilates je zaměřené na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Monika Bartolomějová, nutriční poradkyně, odborná garantka a zakladatelka Nutričního institutu, k tomu dodává, že cvičení jógy a pilates lze krásně propojit se zdravým jídelníčkem: „S jógou se obvykle pojí strava, která je lehce stravitelná, čerstvá, výživná a konzumuje se v přiměřeném množství, což lze doporučit obecně každému, kdo se chce stravovat zdravě. Mnoho tučného, těžkého a sladkého jídla zatěžuje organismus i mysl.“

Tanec

Pokud vám přijde cvičení stereotypní a musíte se do něj nutit, pusťte se do tance. Pomůže vám při formování postavy, spálíte kalorie, přijdete na jiné myšlenky a naladí vás na pozitivní vlnu. Za vyzkoušení stojí Rhytmo dance fitness – unikátní dance fitness program s atmosférou taneční party, který je nabitý energií, zábavnými choreografiemi a hudebními remixy. „Lekce jsou postaveny na principu intervalového tréninku a střídají se v nich různé taneční styly jako ladies dance, street dance, latino či urban,“ říká trenér Tereza Horová.

Vykročte ze své komfortní zóny. Běžte si zaběhat, i když sněží

Málokoho lákají venkovní sporty, když venku prší, sněží či dokonce mrzne. Přitom zimní outdoorové aktivity nabízejí osvěžující zážitek, posilují tělo a mysl, přispívají k celkovému zdraví a můžete si při nich vychutnat krásy zimního období plnými doušky. Pokud se pro některou z venkovních aktivit rozhodnete, nezapomeňte tomu ale přizpůsobit i svůj jídelníček. Ať už si půjdete zaběhat nebo se vydáte na jednu z našich doporučených aktivit, nezapomeňte si zajistit dostatečný přísun energie. „Zvlášť v případě celodenní fyzické aktivity se vyplatí mít s sebou svačinku například v podobě oříšků nebo energetické tyčinky. Z tekutin volte v chladném počasí teplé nápoje, které pomáhají zahřát tělo zevnitř,“ doporučuje Monika Bartolomějová.

Běhání v zimě

Poslední roky u nás sice máme sněhu poskromnu, ale pokud nějaký napadne, využijte toho a běžte se proběhnout. „Běhání na sněhu vyžaduje větší úsilí než běhání na rovinatém a tvrdém povrchu, díky čemuž snadněji aktivujete různé svalové skupiny, zejména svaly nohou, boků a core. Při běhu tak posílíte celé tělo,“ tvrdíTereza Horová a dodává, že běhání na sněhu vyžaduje také více energie, což vede k vyšší kalorické spotřebě. Varuje ale, abyste zvolili vhodnou obuv a běhali opatrně. V případě, že nenasněží, se na to ale nevymlouvejte. Měkký a nerovný terén nabízí i nezasněžený les a lesopark, kde si můžete užívat i čerstvý vzduch.

Snowshoeing

Sněžnicování, známé také jako snowshoeing, představuje zajímavou alternativu k tradičním zimním sportům, jako jsou lyžování či snowboarding. A spálit při něm můžete dokonce více kalorií než při běžné chůzi, běhu či dokonce na lyžích (420 až 1000 kalorií za hodinu). Kromě efektivního spalování kalorií při tomto sportu procvičíte celé tělo a zlepšíte si rovnováhu. Navíc, jakmile si pořídíte základní výbavu, nebude vás snowshoeing stát už nic dalšího. Stačí jen vyrazit do hor!

Winter biking

Máte rádi adrenalin? Zkuste winter biking, neboli zimní cyklistiku. Tato aktivita spočívá v jízdě na kole po zasněžených cestách a stezkách, přičemž kolo by mělo být vybaveno speciálními pneumatikami a brzdami navrženými pro zimní podmínky. „Jízda na kole obecně poskytuje komplexní cvičení, při kterém se zapojují svaly dolní části těla, a zároveň dochází ke stimulaci kardiovaskulárního systému,“ říká Tereza Horová. Mimo to jízda na kole nabízí mentální uvolnění prostřednictvím spojení se zimní krajinou.

Náš tip: Winter biking umožňuje i řada lyžařských středisek, kde vás lanovkou společně s kolem vyvezou nahoru, a vy pak sjíždíte po svahu nebo se projíždíte po hřebenech hor.

Zdroje:
1. A preliminary investigation of yoga as an intervention approach for improving long-term weight loss: A randomized trial, Dr. Jessica L. Unick – an Associate Professor (Research) of Psychiatry and Human Behavior at the Brown Alpert Medical School and The Miriam Hospital’s Weight Control and Diabetes Research Center

Autor Form Factory

Síť 12 fitness klubů v Praze, 2 v Brně a jeden v Ostravě

Společnost Form Factory je největší síť fitness, wellness a zdravého životního stylu v České republice. Nabídku služeb představují plně a moderně vybavené kluby v Praze, Brně a Ostravě pro efektivní individuální trénink podle současných trendů, široký výběr skupinových lekcí, včetně oblíbených Les Mills programů, vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny se saunami a vířivkami. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.