Potřebuji podpořit imunitu

HealthFactory
Array ( ) Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 60 [name] => HealthFactory [slug] => healthfactory [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 60 [taxonomy] => category [description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [parent] => 0 [count] => 239 [filter] => raw [cat_ID] => 60 [category_count] => 239 [category_description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [cat_name] => HealthFactory [category_nicename] => healthfactory [category_parent] => 0 ) )

Jak zlepšit imunitu je častým dotazem mnoha lidí. A o to víc v této “covidové době”. Udělali bychom prakticky cokoliv, abychom byli zdraví. 

Základem správně fungujícího imunitního systému je strava. Co jíme, jak jíme a kdy jíme. 

1. Dostatečný energetický příjem – žádné radikální diety

V této době rozhodně nezačínejte s žádnou přísnou redukční dietou. Výrazným snížením energetického příjmu tělo oslabíte a vezmete mu potřebnou energii na boj s chorobami. Neznamená to ale, že máte tloustnout. Jen se držte základních pravidel zdravého stravování a nic nevynechávejte.

2. Dostatek bílkovin a zdravých tuků

Základem protilátek jsou bílkoviny, proto nezapomeňte doplnit jídelníček o jejich dostatečné množství. Snažte se kombinovat bílkoviny živočišné (libové maso, mléčné výrobky, ryby) a rostlinné (luštěniny, tofu,…) ideálně v poměru 3:2. To samé platí pro tuky, respektive nenasycené mastné kyseliny. Vznikají z nich látky, které působí protizánětlivě. Zařaďte tedy větší množství ryb a ořechů (pozor, arašídy nejsou ořechy!!!)

3. Probiotika

Pokud chcete být zdraví, začněte pořádně pečovat o svůj mikrobiom, protože že imunita začíná ve střevech. Mikrobiom je souhrnem všech genů veškerých bakterií, plísní a kvasinek, které žijí v našem střevním systému. Ty kromě trávicích procesů ovlivňují i hormonální a imunitní systém. Zařadte proto do svého jídelníčku zakysané mléčné výrobky (Jogurt, kefíry, zákysy), dostatek vlákniny, kysané zelí nebo třeba tempeh.

4. Přírodní antioxidanty a biologicky aktivní látky

Když už jde do tuhého a cítíte, že na vás něco “leze”, sáhněte po přírodních látkách. Ideální k podpoře imunity je echinacea se silnými antioxidačními účinky nebo třeba zázvor, který má zase antibakteriální vlastnosti. 

5. Otužování

Není to zrovna příjemná činnost, ale zkuste to. Zakončete ranní sprchu pár vteřinami chladné vody a postupně tento čas prodlužujte. Uvidíte, jak vás to probere.

6. Spánek

A jako u všeho, spánek je zásadní. Pokud budete unavení, nebude mít tělo energii odolávat náporu virů a bakterií. Ideálních je samozřejmě 8h, ale i 6 je fajn.

Autor NutritionPro

Prémiová krabičková dieta NutritionPro

Jídelníček sestavujeme na míru cílům a tělesné kompozici. Důležitá je pro nás rozmanitost jídelníčku a prémiové suroviny.

Více se o nás dozvíte na: nutritionpro.cz