Kardiovaskulární choroby a jejich prevence

HealthFactory

Cvičíme, abychom vypadali dobře, byli silnější a vytrvalejší. Stravujeme se tak, abychom zapnuli své vysněné šaty nebo abychom měli svaly velké jako sám Arnold Schwarzenegger. Motivace ke cvičení a obecně ke zdravému životnímu stylu je určitě velmi důležitá a každý by měl tu svoji znát. Co by ale mělo být naší primární motivací k tomu žít zdravě? Naše vlastní zdraví a možnost užívat si života, co nejdéle to jde.

Nejspíš nebude velkým překvapením, že kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z hlavních příčin předčasného úmrtí v Evropě a v ČR. Výše rizika, že se jedna ze srdečních chorob nebo mozkových příhod rozvine právě u nás, je u každého jedince individuální. Existují neovlivnitelné rizikové faktory, např. vyšší věk (u mužů nad 55 let a u žen nad 65 let nebo 10 let od přechodu), výskyt kardiovaskulárních onemocnění v rodině, vrozené dispozice pro zvýšenou hladinu cholesterolu apod. Jsou ale také ovlivnitelné rizikové faktory mezi které řadíme např.: kouření, nadváha, vysoký krevní tlak, sedavý způsob života, psychický stres atd. To všechno máme z velké části ve vlastních rukách. Eliminací těchto rizikových faktorů můžeme riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění výrazně snížit.

Pohyb a zdravá strava jsou tou nejjednodušší prevencí. Díky cvičení si zlepšujeme kardiovaskulární systém a prokrvení celého těla, redukujeme přebytečný tuk v těle, budujeme svalovou hmotu, zmírňujeme stres a napětí. Z výzkumů vyplývá, že stačí pouhých 30 minut aktivního pohybu denně: fitness lekce (HIIT, kruhový trénink), posilování, běh, jízda na kole, plavání, jóga, tanec, bojové sporty, chůze v rychlejším tempu apod. Náš jídelníček by měl být pestrý a rozmanitý. Energetický příjem by měl být upraven tak, abychom zabránili nadváze a vysokému krevnímu tlaku, udržovali hladinu cholesterolu na zdravé úrovni a měli dostatek energie na celý den. Strava by se měla skládat z: libového masa, ryb, mléčných výrobků, obilnin, luštěnin, zdravých tuků, ovoce a zeleniny.

Nejenom, že se díky cvičení a zdravé stravě cítíme v lepší psychické pohodě, sebevědomější a fit, ale můžeme také sami zabránit výskytu srdečním onemocněním, a dlouhodobě tak udělat něco pro sebe a své zdraví. A pokud už víme, jaké další důležité benefity pohyb a zdravá výživa přináší do našeho života, proč upouštět od zdravého životního stylu, anebo nezačít žít zdravěji právě teď?

Autor Kristýna Prachařová

Autor Form Factory

Síť 13 fitness klubů v Praze

Společnost Form Factory patří mezi významné poskytovatele v oblasti fitness, wellness a zdravého životního stylu. V České republice provozuje Form Factory 13 vlastních klubů v Praze. Nabídku služeb představují plně vybavená centra pro efektivní individuální trénink, široký výběr skupinových programů včetně Les Mills vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny včetně bazénů, saun, parních lázní a vířivek. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.