Výživa v těhotenství

HealthFactoryStravování
Array ( ) Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 60 [name] => HealthFactory [slug] => healthfactory [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 60 [taxonomy] => category [description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [parent] => 0 [count] => 242 [filter] => raw [cat_ID] => 60 [category_count] => 242 [category_description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [cat_name] => HealthFactory [category_nicename] => healthfactory [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 12 [name] => Stravování [slug] => stravovani [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 12 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 93 [filter] => raw [cat_ID] => 12 [category_count] => 93 [category_description] => [cat_name] => Stravování [category_nicename] => stravovani [category_parent] => 0 ) )

Jak je obecně známo, v období těhotenství se často mění chuťové preference. Jedna žena najednou pije lák z okurek, další začne mít nutkavou chuť na zmrzlinu a jiná naopak o chuť k jídlu přijde a není schopná sníst nic jiného než banány, protože ze všeho ostatního je jí zle. Jak však bylo zjištěno, není to v přímém vztahu ke změněným požadavkům organismu těhotné ženy na dodávku živin a ochranných látek. Zjednodušeně řečeno, lák z okurek opravdu tělo matky nebo budoucí potomek nevyžaduje. Z pohledu vyvíjejícího plodu je naopak klíčová vyvážená a bohatá strava matky. Chceme přece dát vyvíjecímu plodu to nejlepší. A to ať se jedná o kvalitu stravy, tak o makro a mikroživiny, tak i látky ochranné. 

Málokdo ví, že zdraví dítěte je přímo závislé na tom, v jaké zdravotním a výživovém stavu se nachází žena již v období 1-2 roky před početím a v průběhu těhotenství.  Pokud partneři plánují rodinu, z tohoto pohledu je velmi výhodné, aby se žena na toto období připravila jak teoreticky, tak psychicky a pokusila se být ve výborném zdravotním a výživovém stavu.

To, co těhotná žena přijímá v potravě, přímo ovlivňuje:

 •  vývoj plodu,
 • zdravotní stav ženy,
 • zdravotní stav dítěte po porodu,
 • pravděpodobně i budoucí stravovací návyky dítěte.

Ženy, které trpí podvýživou (může být i skrytá):

 • riskují, že můžou mít v těhotenství i po porodu vážné zdravotní problémy,
 • zvyšují riziko vzniku poruch vývoje plodu.

Výživová doporučení:

 • Kojte, pokud to jen jde – je to to nejlepší pro budoucí vývoj dítěte.
 • Dobře vyživená žena = vyšší hmotnost u novorozenců o 40 až 300 g a výrazně snížená novorozenecká úmrtnost.
 • Vyvarujte se přísných neracionálních redukčních diet. Dle odborníků je optimum podkožního tuku u žen, které chtějí otěhotnět, 18 – 25 %.
 • V průběhu těhotenství není nutné zvýšit energetický příjem.  Názor, že žena potřebuje jíst „za dva“, je chybný.
 • Pokud je třeba přidat na živinách, je vhodné mírně zvýšit příjem bílkovin, a to hlavně ve druhém a počátkem třetího trimestru.
 • Pokud je žena hodně štíhlá (tj. má kolem 12 % tuku), je možno navýšit příjem energie o 10 %.
 • Vzestup tělesné hmotnosti v těhotenství se u český žen pohybuje mezi 8–24 kg. Čím déle žena kojí, tím lépe se zbaví nabrané hmotnosti. Pokud navíc přidá nějakou pohybovou aktivitu (např. každodenní procházku s kočárkem), půjde to ještě lépe.

Doporučený příjem bílkovin a ochranných látek v těhotenství

Název živinyDoporučené množství
BílkovinyVe 2. – 3. trimestru raději 75–110 g
Kyselina listová800–1200 mcg
Vápník800 mg
Železo30 mg
Zinek15 mg
Jód200 mcg

Zdroj: Rndr. Petr Fořt CSc., „Žena není muž, ani u prostřeného stolu“

Autor Martin Pešout

osobní trenér Form Factory Anděl

Autor Form Factory

Síť 12 fitness klubů v Praze, 2 v Brně a jeden v Ostravě

Společnost Form Factory je největší síť fitness, wellness a zdravého životního stylu v České republice. Nabídku služeb představují plně a moderně vybavené kluby v Praze, Brně a Ostravě pro efektivní individuální trénink podle současných trendů, široký výběr skupinových lekcí, včetně oblíbených Les Mills programů, vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny se saunami a vířivkami. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.