Únava nemá být běžnou součástí našeho života

HealthFactoryTipy
Array ( ) Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 60 [name] => HealthFactory [slug] => healthfactory [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 60 [taxonomy] => category [description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [parent] => 0 [count] => 237 [filter] => raw [cat_ID] => 60 [category_count] => 237 [category_description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [cat_name] => HealthFactory [category_nicename] => healthfactory [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 13 [name] => Tipy [slug] => tipy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 13 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 123 [filter] => raw [cat_ID] => 13 [category_count] => 123 [category_description] => [cat_name] => Tipy [category_nicename] => tipy [category_parent] => 0 ) )

Únava hraje v našem organismu důležitou roli. Je to varovný signál toho, že bychom měli v životě zpomalit.  Únava je ochranný mechanismus našeho těla před přetížením a je výzvou k odpočinku, kterou bychom neměli podceňovat.

Odlišit běžnou únavu od chronické únavy je obtížné z toho důvodu, že onemocnění se neprojevuje specifickými příznaky. Při chronické únavě je příznaků více najednou a měli by přetrvávat nejméně půl roku.

Příznaky onemocnění

 • Únava psychická i fyzická vyčerpanost, svalová slabost i po lehké námaze, která se neodstraní ani delším odpočinkem
 • Bolesti kloubů, svalů, hlavy, bolesti břicha – zažívací obtíže, nechutenství, bolesti hrudníku, zrychlený tep, svalové napětí v oblasti zad
 • Problémy se soustředěním, zapomětlivost, zmatenost, roztržitost, podrážděnost, citová nevyrovnanost
 • Přecitlivělost na světlo a zvuk
 • Potíže se spánkem – nespavost, časté probouzení
 • Zvýšená tělesná teplota, pocity chladu a horka

Původce nemoci lze jen těžko odhalit, a proto je léčba poměrně složitá a je doporučeno zamyslet se nad životním stylem. Jako u všech nemocí je potřeba myslet na prevenci.

Prevence

 • Strava – dostatek vitamínů a minerálů, omezit tučná a sladká jídla
 • Pitný režim – vhodná je čistá voda, nesycené minerální vody, zelený čaj, omezit sycené sladké nápoje
 • Omezení konzumace kofeinových nápojů
 • Detoxikace organismu – zlepšení imunitního systému
 • Pohyb – vycházky, jízda na kole, plavání, fitness
 • Jóga – psychická i fyzická relaxace, vnitřní energie
 • Relaxace – masáže, kosmetika, sauna, poslech hudby…….

Obecné doporučení je udělat si čas sám pro sebe a vyvarovat se stresu. Únava by neměla být běžnou součástí našeho života.

Autor Alena Váňová

Autor Form Factory

Síť 12 fitness klubů v Praze, 2 v Brně a jeden v Ostravě

Společnost Form Factory je největší síť fitness, wellness a zdravého životního stylu v České republice. Nabídku služeb představují plně a moderně vybavené kluby v Praze, Brně a Ostravě pro efektivní individuální trénink podle současných trendů, široký výběr skupinových lekcí, včetně oblíbených Les Mills programů, vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny se saunami a vířivkami. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.