Trpíte častou únavou, nedostatkem energie, bolestí hlavy a těla?

HealthFactory

I to můžou být první příznaky chronického únavového syndromu. Tato porucha nejčastěji postihuje ženy ve středním věku, avšak objevuje se i u dospívajících a dospělých osob. Chronický únavový syndrom může zapříčinit nadměrný stres, hormonální nerovnováha, oslabený imunitní systém nebo i virové onemocnění. Nejdůležitější faktor chronického únavového syndromu je vaše životní styl.

Jednotlivé symptomy se můžou u každé osoby lišit. Mezi ty nejčastější příznaky můžeme zařadit špatný spánkový režim, únavu, svalovou bolest, bolest šlach a kloubů, problémy s pamětí a soustředěním. 

Pokud se chcete chronického únavového syndromu zbavit, musíte zapracovat na jednotlivých symptomech a snažit se o jejich nápravu. Na tuto poruchu neexistuje konkrétní lék a je těžké jí diagnostikovat. Malé změny ve vaší životosprávě můžou eliminovat symptomy nebo je aspoň zmírnit. 

Snažte se dodržovat spánkový režim. Ideální doba spánku je 7-9 hodin. Usínejte a vstávejte ve stejný čas. Pokud Vám dělá problém usnout, zkuste snížit denní příjem kofeinu či jiných stimulantů. 

Dbejte na zdravou a vyváženou stravu. Doplňujte dostatečné množství vitamínů a minerálních látek. Můžete vyzkoušet doplňky stravy pro zlepšení vitality, jako například peruánská maca či ashwagandha. 

Dodržujte pitný režim. Dle obecného doporučení by měl dospělý člověk denně vypít 30-45 ml tekutin denně. Pijte především vodu, vynechte slazené nápoje.

Vyhněte se alkoholu a cigaretám. Alkohol výrazně zpomaluje váš metabolismus, což může taky vést k větší únavě a oslabení imunitního systému. 

Pohyb má na únavu pozitivní vliv. Pravidelný pohyb zrychluje metabolismus, posiluje imunitní systém, spánek a ovlivňuje i pocit únavy. Je dobré se aspoň 3x týdně věnovat nějaké pohybové aktivitě. Pohyb pozitivně působí na hormonální systém.

Zdroje: healthline.com, mayoclinic.org

Autor Jakub Vurdák