CHRONICKÁ únava a její vliv na náš organismus

HealthFactoryTipy

Zdá se Vám, že spíte více než je normální u Vašich známých a kamarádů? Cítíte se ale i tak stále unaveni? Je dost možné, že trpíte chronickým únavovým syndromem, který se může projevovat jak psychickými, tak i neurologickými symptomy. Toto onemocnění dokáže život pacientům velice znepříjemnit s přihlédnutím k faktům, že diagnostika je značně komplikovaná a část lékařské obce chronickou únavu stále nepovažuje za onemocnění a neklasifikuje ji tak.

Chronický únavový syndrom (odborným názvem myalgická encefalomyelitida) postihuje především dospělé osoby středního věku. Touto nemocí aktuálně trpí zhruba 40 tis. občanů České republiky. Jedná se o vážné, chronické, komplexní, multisystémové onemocnění, které často a výrazně omezuje aktivity postižených pacientů. Zatím není známa příčina nemoci, ale je doloženo, že se nejčastěji rozvine po prodělání infekčního onemocnění.

Hlavními příznaky tohoto onemocnění jsou:

  • Hluboká únava, která není výsledkem opakované nadměrné námahy a není podstatně zmírněna odpočinkem,
  • Nevolnost po námaze, kterou by jedinec normálně po takovémto výkonu toleroval/akceptoval,
  • Odpočinek a spánek, po němž se necítíme odpočatí. Naše tělo správně neregeneruje,
  • Neurokognitivní projevy – např. pomalé zpracovávání informací,

Udává se, že únavový syndrom se může diagnostikovat v momentě, kdy se po dobu 6 měsíců u pacienta vyskytují 4 příznaky chronického únavového syndromu zároveň. Nejedná se však vzhledem ke komplikované povaze onemocnění o dogma. Kromě výše zmíněných hlavních příznaků, můžeme dále zmínit následující:

  • Bolest svalů a kloubů,
  • Bolest hlavy,
  • Světloplachost,
  • Zvuková citlivost,
  • Citová nevyrovnanost, atd.

Doporučená prevence proti chronické únavě je jednoznačně zpomalit.. Samozřejmě se něco takového snadněji píše, než-li koná. Žijeme v době, která těmto civilizačním chorobám jednoznačně nahrává. Nejlépe se bojuje pohybem a zdravým životním stylem. Dopřávejte svému tělu dostatek vitamínů i kvalitní relaxace. Snažte se nenosit si práci domů a naopak se častěji věnujte své rodině a blízkým. 

Autor Jan Kratochvíl

Autor Form Factory

Síť 14 fitness klubů v Praze a 1 v Ostravě

Společnost Form Factory patří mezi významné poskytovatele v oblasti fitness, wellness a zdravého životního stylu. V České republice provozuje Form Factory 14 vlastních klubů v Praze a jeden v Ostravě. Nabídku služeb představují plně vybavená centra pro efektivní individuální trénink, široký výběr skupinových programů včetně Les Mills vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny včetně bazénů, saun, parních lázní a vířivek. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.