CHRONICKÁ únava a její vliv na náš organismus

HealthFactoryTipy
Array ( ) Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 60 [name] => HealthFactory [slug] => healthfactory [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 60 [taxonomy] => category [description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [parent] => 0 [count] => 242 [filter] => raw [cat_ID] => 60 [category_count] => 242 [category_description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [cat_name] => HealthFactory [category_nicename] => healthfactory [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 13 [name] => Tipy [slug] => tipy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 13 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 125 [filter] => raw [cat_ID] => 13 [category_count] => 125 [category_description] => [cat_name] => Tipy [category_nicename] => tipy [category_parent] => 0 ) )

Zdá se Vám, že spíte více než je normální u Vašich známých a kamarádů? Cítíte se ale i tak stále unaveni? Je dost možné, že trpíte chronickým únavovým syndromem, který se může projevovat jak psychickými, tak i neurologickými symptomy. Toto onemocnění dokáže život pacientům velice znepříjemnit s přihlédnutím k faktům, že diagnostika je značně komplikovaná a část lékařské obce chronickou únavu stále nepovažuje za onemocnění a neklasifikuje ji tak.

Chronický únavový syndrom (odborným názvem myalgická encefalomyelitida) postihuje především dospělé osoby středního věku. Touto nemocí aktuálně trpí zhruba 40 tis. občanů České republiky. Jedná se o vážné, chronické, komplexní, multisystémové onemocnění, které často a výrazně omezuje aktivity postižených pacientů. Zatím není známa příčina nemoci, ale je doloženo, že se nejčastěji rozvine po prodělání infekčního onemocnění.

Hlavními příznaky tohoto onemocnění jsou:

  • Hluboká únava, která není výsledkem opakované nadměrné námahy a není podstatně zmírněna odpočinkem,
  • Nevolnost po námaze, kterou by jedinec normálně po takovémto výkonu toleroval/akceptoval,
  • Odpočinek a spánek, po němž se necítíme odpočatí. Naše tělo správně neregeneruje,
  • Neurokognitivní projevy – např. pomalé zpracovávání informací,

Udává se, že únavový syndrom se může diagnostikovat v momentě, kdy se po dobu 6 měsíců u pacienta vyskytují 4 příznaky chronického únavového syndromu zároveň. Nejedná se však vzhledem ke komplikované povaze onemocnění o dogma. Kromě výše zmíněných hlavních příznaků, můžeme dále zmínit následující:

  • Bolest svalů a kloubů,
  • Bolest hlavy,
  • Světloplachost,
  • Zvuková citlivost,
  • Citová nevyrovnanost, atd.

Doporučená prevence proti chronické únavě je jednoznačně zpomalit.. Samozřejmě se něco takového snadněji píše, než-li koná. Žijeme v době, která těmto civilizačním chorobám jednoznačně nahrává. Nejlépe se bojuje pohybem a zdravým životním stylem. Dopřávejte svému tělu dostatek vitamínů i kvalitní relaxace. Snažte se nenosit si práci domů a naopak se častěji věnujte své rodině a blízkým. 

Autor Jan Kratochvíl

Autor Form Factory

Síť 12 fitness klubů v Praze, 2 v Brně a jeden v Ostravě

Společnost Form Factory je největší síť fitness, wellness a zdravého životního stylu v České republice. Nabídku služeb představují plně a moderně vybavené kluby v Praze, Brně a Ostravě pro efektivní individuální trénink podle současných trendů, široký výběr skupinových lekcí, včetně oblíbených Les Mills programů, vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny se saunami a vířivkami. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.