Prevence syndromu vyhoření

HealthFactoryTipyTrendy
Array ( ) Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 60 [name] => HealthFactory [slug] => healthfactory [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 60 [taxonomy] => category [description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [parent] => 0 [count] => 238 [filter] => raw [cat_ID] => 60 [category_count] => 238 [category_description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [cat_name] => HealthFactory [category_nicename] => healthfactory [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 13 [name] => Tipy [slug] => tipy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 13 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 124 [filter] => raw [cat_ID] => 13 [category_count] => 124 [category_description] => [cat_name] => Tipy [category_nicename] => tipy [category_parent] => 0 ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Trendy [slug] => trendy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 36 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 36 [category_description] => [cat_name] => Trendy [category_nicename] => trendy [category_parent] => 0 ) )

Ignorujete skutečnost, že trávíte v práci mimořádně dlouhou dobu a stále se vám na stole kupí nedodělané úkoly? Chronický stres vám brání v tom, abyste byli produktivní jako kdysi? Cítíte nedostatek energie a většinu dne jste unavení? Začínáte trpět nespavostí, jste podráždění a izolujete se od rodiny či přátel? Cítíte se fyzicky i emociálně vyčerpaní? Máte dojem, že život nemá smysl a propadáte depresím?

Pokud trpíte některými z těchto příznaků, mělo by to pro vás být varováním. Syndrom vyhoření neboli burn-out může postihnout každého z nás a moderní uspěchaná doba tomu mnohdy velmi přispívá. Je to poměrně častý jev u různých profesí, který vede k fyzickému a emocionálnímu vyčerpání, odloučení, dokonce i pocitům méněcennosti a nedostatku úspěchu. Do takového stavu se se může dostat každý, kdo je permanentně přetěžován v pracovních všedních dnech.

Jednou z nejvýznamnějších prevencí pro výskyt syndromu vyhoření může být posílení důrazu na pohybové aktivity. Sport obecně pomáhá k tomu, abychom se zbavili napětí, stresu, špatné nálady a všech příčin, které vedou k syndromu vyhoření. Ať už se jedná o fitness, běhání, plavání, turistiku či skupinová cvičení – právě pohyb ve všech různých formách je jedním z nejdůležitějších prvků autoregulace pro zachování tělesného i duševního zdraví.  Nejde jen o pohybové aktivity založené na zlepšení fyzické kondice, ale i aktivity, které jsou spojeny s vnímáním pohybu jako příjemného prožitku, zvyšování pocitu spokojenosti s vlastní existencí, stavem pohody a osobního štěstí. 

Ve chvíli, kdy se dostaví pocit, že stres nezvládáte, je potřeba dbát prvních náznaků a reagovat co možná nejdříve. Těžké fáze syndromu vyhoření již vyžadují pomoc odborníků, pokud ale člověk podchytí tyto příznaky včas, je na dobré cestě syndromu vyhoření předejít. 

5 tipů, jak chránit své fyzické i duševní zdraví a předejít tak syndromu vyhoření

  1. Stavte své potřeby na první místo – je potřeba znát svou hodnotu, mít správně nastavené hranice a umět říct ne, když to tak cítíte. Snažte se vnímat a starat se o své potřeby na úkor neustálého obětování se ostatním. Říká se, abys mohl mít rád jiné lidi, musíš nejdříve mít rád sám sebe.
  2. Plánujte – zacházejte se svým časem rozumně. Sepište si seznam všech základních priorit a ty si poskládejte od té pro vás nejdůležitější až po ty méně důležité. Stanovení priorit vám pomůže upřednostnit úkoly, které vedou k vašemu cíli. Rozumné plánování času vám umožní mít kontrolu nad sebou a svými aktivitami a umožní vám mít klidné myšlenky.
  3. Zlepšete svou životosprávu – dodržujte pitný režim, zaměřte se na pravidelnou vyváženou stravu, vybírejte si kvalitní potraviny a dostatečně a kvalitně spěte. 
  4. Hýbejte se – aktivním sportováním zvýšíte nejen úroveň tělesné kondice, ale také zlepšíte psychiku. Je dokázáno, že sportovně aktivní lidé jsou uvolněnější, vyrovnanější, přátelští a v neposlední řadě i úspěšnější v zaměstnání.

Naučte se odpočívat – začněte s tím, že si najdete denně 10 minut jen pro sebe a vychutnáte si čas opravdového duševního uklidnění. Lehněte si, zavřete oči, soustřeďte se na svůj dech a nechejte mysl jen tak plynout.

Autor Nikola Jančovičová

Autor Form Factory

Síť 12 fitness klubů v Praze, 2 v Brně a jeden v Ostravě

Společnost Form Factory je největší síť fitness, wellness a zdravého životního stylu v České republice. Nabídku služeb představují plně a moderně vybavené kluby v Praze, Brně a Ostravě pro efektivní individuální trénink podle současných trendů, široký výběr skupinových lekcí, včetně oblíbených Les Mills programů, vedených profesionálními instruktory a také zóny wellness zóny se saunami a vířivkami. Společnost Form Factory nastavuje svůj standard podle nejnovějších poznatků a trendů ze světa zdraví a fitness.