Jak správně vybrat švihadlo a jak správně skákat?

HealthFactory
Array ( ) Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 60 [name] => HealthFactory [slug] => healthfactory [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 60 [taxonomy] => category [description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [parent] => 0 [count] => 235 [filter] => raw [cat_ID] => 60 [category_count] => 235 [category_description] => Nový přístup k fitness od Form Factory se každý měsíc zaměří na předcházení jedné z civilizačních chorob. K tomu bude vždy upraven program skupinových lekcí, který se rozšíří o speciální a zdravotní cvičení. Součástí programu každého měsíce budou také odborné workshopy, speciální on-line obsah, videa a podpora profesionálních trenérů Form Factory. [cat_name] => HealthFactory [category_nicename] => healthfactory [category_parent] => 0 ) )

Víš o tom, že skákání přes švihadlo je efektivní na spalování tuků a budování kondičky?
Už nějakou chvilku přes švihadlo skáčeš, ale myslíš si, že nemáš to správné švihadlo?
Nevíš, jaká je správná délka švihadla pro tvoji výšku?

Ať už patříš do jakékoliv z výše uvedených skupin, pomůžeme ti vybrat to správné švihadlo přímo pro tebe, nastavit správnou délku, naučíme tě přes něj správně skákat a nabídneme tipy na pestrý trénink se švihadlem.

Jak vybrat švihadlo?

Může to znít zvláštně, vždyť vemeš švihadlo a skáče. Opak je pravdou! Výběr vhodného švihladla dokáže značně ovlivnit tvůj výkon. Podle čeho tedy vybírat?

1) Výběr švihadla podle materiálu

Švihadel existuje nepřeberné množství. Materiál hodně ovlivňuje rychlost švihadla a předurčuje ho tak pro určitý typ sportu nebo cvičení. Vyber si s námi to správné.

Plastová švihadla

Švihadla s lankem z PVC jsou vhodná především pro začátečníky. Jejich nesporná výhoda je v tom, že pokud se ti přeskok nepovede, švihnout se měkkým plastovým švihadlem téměř nebolí. Plastová švihadla jsou velmi lehká, díky čemuž jsou ale zároveň pomalá: takže, pokud už přes švihadlo skáčeš nějaký ten pátek nebo se chceš učit pokročilejší prvky (například dvojšvihy), doporučujeme zvážit spíše ocelové.

Je pro tebe vhodné plastové švihadlo? Pokud jsi začátečník a tvé skákání zatím často provází neúspěšné pokusy, nebo trénuješ často na hrubém povrchu mimo tělocvičnu (štěrk, silnice, parkovací stání před domem), neváhej a pořiď si ho.

Ocelová švihadla

Ocelová švihadla v sobě ukrývají velice tenké lanko z oceli pokryté nylonem nebo PVC. Často mají odjímatelné rukojeti, díky čemuž si můžeš měnit délku švihadla nebo vyměnit opotřebované lanko za nové. Označují se jako rychlostní švihadla, tzv. “speed rope”: díky ocelovému lanku jsou tato švihadla velmi rychlá, hodí se tedy pro pokročilé sportovce, případně pro jedince, kteří se chtějí na švihadle učit těžší prvky. Určitě si tohle švihadlo můžeš pořídit i do začátků, má jen jedinou nevýhodu: švih je velice bolestivou záležitostí, takže bacha! 🙂 

Je pro tebe vhodné ocelové švihadlo? Skáčeš často a rád(a), chceš se naučit dvojšvihy (případně je už umíš, a chceš se v nich zdokonalovat)? Jsi zapálený do Cross Trainingu? Nebo potřebuješ pracovat s různou délkou švihadla a přenastavovat si ji? Pak je ocelové švihadlo jasná volba.

Kožená švihadla

Kožená švihadla mají tenké lanko z kůže a jsou využívána nejčastěji boxery. Jejich cena se pohybuje ve vyšších částkách (okolo 1000 Kč), zaplatíš ale za kvalitu – kožené lanko má opravdu dlouhou životnost.

Top4Fitness Tip: Mezi oblíbence patří švihadla značky ELITE SRS. Najdeš mezi nimi jak plastová, tak ocelová. Snadná nastavitelnost, dlouhá životnost a skvělý poměr cena výkon!

Bavlněná (pletená) švihadla

Švihadlo “z provázku” zažil asi každý z nás na základní nebo střední škole. Dlouho totiž vydrží a je relativně levné. V porovnání s plastovým švihadlem je rychlejší, v porovnání s ocelovým švihadlem pomalejší. Švihnout se bavlněným lankem je mnohem méně bolestivé, než tím ocelovým. Hodí se tedy na skákání pro děti (bezbolestné neúspěšné pokusy jsou prvním krokem k těm úspěšným), případně na skákání na hrubém povrchu (cesta s kamínky apod.) které by ocelové lanko poničily.

2) Jaké zvolit rukojeti?

U rukojetí švihadla platí jednoduché pravidlo: “čím menší a lehčí, tím lépe”. Optimální velikost rukojeti švihadla je cca na délku dlaně od konečků prstů po zápěstí.

3) Něco extra

Švihadlo s ložisky

Švihadlo s ložisky v rukojetí ještě navyšují potenciální rychlost skákání díky snížení odporu při točení lanka. Jsou skvělá na Cross Training, pro boxery nebo na časté a rychlé skákání.

 4) Správná délka švihadla

Kromě druhu švihadla je důležitý výběr nebo nastavení správné délky.

 • < 150 cm výška postavy – 2,10 m délka švihadla
 • 160 -170 cm výška postavy  – 2,50 m délka švihadla
 • 170 – 180 cm výška postavy – 2,75 m délka švihadla
 • 180-190 cm výška postavy – 2,85 m délka švihadla
 • > 190 cm výška postavy – 3,00 m délka švihadla

Správnou délku si můžeš jednoduše otestovat. Stačí si na vybrané švihadlo snožmo stoupnout doprostřed, konce madel by ti měly dosahovat do podpaží. Nastavení délky švihadla nepodceňuj. Příliš krátké nebo dlouhé ti bude kazit správnou techniku skákání. Krátké švihadlo svádí ke skrčování nohou. Příliš dlouhé švihadlo vede k odtahování rukou od těla nebo k zakopávání.
U švihadel s nastavitelnou délkou lanka si přebytečné lanko odstřihni (kleštěmi), jinak by ti při skákání překáželo.

Švihadlo pro děti

Švihadlo je skvělý nástroj pro děti, díky kterému se zabaví a zároveň budou aktivní. Obvykle mají malé ručky, proto vyber švihadlo s menšími rukojetí. Co se materiálu týče, zvol buď bavlněné, nebo plastové se snadno upravitelnou délkou (což oceníš při růstu nejmenšího člena rodiny).

Jak správně skákat přes švihadlo

Máš už doma koupené to správné švihadlo přesně pro tebe? Paráda. Kromě pohodlného sportovního oblečení ti chybí už jen kvalitní boty. Rozhodně nedoporučujeme skákání na boso. Dopady jsou náročné pro chodidla a klouby celého těla, boty dopady tlumí. Rovněž švihnutí do bosé nohy není úplně příjemné.  Skákat můžeš doma, venku nebo ve fitku. I zde platí, čím měkčí terén, tím měkčí dopady, tím menší zatížení pro klouby.

Jelikož je skákání přes švihadlo kardio aktivita, stačí ti před skákáním chvilka dynamického strečinku a aktivací. Zaměř se zejména na lýtka, ruce, horní část zad a střed těla. 

Skákání není žádná věda. Pojď se s námi podívat, jak na správnou techniku.

 • Uchop švihadlo za madla. Drž ho pevně, ale uvolni zápěstí.
 • Lanko je za tebou (za chodidly).
 • Hlavu drž vzpřímeně a uvolněně.
 • Ramena tlač od uší dolů.
 • Ruce pokrč v loktech, lokty drž u těla.
 • Skákej přes špičky, nikoliv přes paty nebo celá chodidla.
 • Nedupej, jedná se o lehký a ladný pohyb.
 • Při výskoku nepokrčuj kolena, měj nohy natažené.
 • Nesnaž se předkopávat ani zakopávat.
 • Veškerý pohyb horní poloviny těla vychází z předloktí a zápěstí.
 • Pravidelně dýchej, nezadržuj dech.

Cvičení se švihadlem – Jak na to?

Švihadlo slouží jako skvělá cvičební pomůcka. Můžeš ho využít na rozehřátí, jakou součást tréninku nebo mít skákání jako samostatný trénink. Ať tak či tak, neuděláš chybu ani s jednou možností. Jedná se o komplexní cvičení. Zahřeješ a procvičíš celé tělo. Zvýšíš si kondici. Můžeš zkoušet nejrůznější triky a cviky. Nepotřebuješ speciální prostory. Vyplaví se ti spousta endorfinů, protože skákání je zábavné a tolik jiné od ostatních druhů cvičení. V neposlední řadě spálíš nezanedbatelné množství kalorií. 65 kg vážící sportovec spálí za 10 minut skákání krásných 130 kcal.

Existuje spousta variací přeskoků: jednoduché přeskoky snožmo, dvojšvihy, skákání po jedné noze, skákání pozadu, vajíčko a další. Fantazii se meze nekladou. Zkus si se švihadlem hrát a naučit se různé prvky.

Autor TOP4FITNESS

Jsme Top4Fitness, tvá fitness speciálka, kde najdeš veškeré vybavení pro tvůj trénink.

Jsme Top4Fitness, tvá fitness speciálka, kde najdeš veškeré vybavení pro tvůj trénink. Cvičíš pro radost, lepší zdraví, nebo se připravuješ na soutěž? Kryjeme ti záda při čemkoliv. Zamiluj se do pohybu a překonávej své limity!

Zadej v košíku kód “formfactory” a využij slevu 5 % na tebou vybrané kousky.