Květen je měsíc lásky, příroda je krásně rozkvetlá a plná života. Dynamika nabírá svého vrcholu. Podle astrologického kalendáře stále panuje jaro, avšak podle biologického nastává 16. května léto. Je to doba, kdy vše v přírodě láká svojí krásou a svěžestí jak zvířata, lidi, tak i všeobjímající energii.
Dny se pomalu, ale jistě prodlužují, jsou čím dál tím teplejší, máme větší potřebu trávit čas venku, setkávat se s lidmi, chodit do společnosti a vše směřovat k radosti ze života. Radost, snění, bezstarostnost jsou emoce, jež podle čínské medicíny přísluší elementu ohně.
V květnu je nejvíce oslabeno srdce, kterému právě element ohně náleží. Vládnoucí barva je začátkem měsíce růžová, světle červená až následně postupem dnů sytě červená a rudá.
Proto je květen měsícem lásky, která živí naše srdce. Je nesmírně důležité pěstovat v sobě energii lásky a předávat ji bezpodmínečně dál.
Jak se oslabení srdce projevuje?
Srdce řídí krev, cévy, tepny a žíly. Pokud srdce funguje správně, krev v těle plynule proudí. Pokud je však naše srdce oslabené (nejen fyzicky), proud krve je zpomalen a nastávají blokády, tlakové přehrady, které zadržují energii v našem těle. Krev z pohledu čínské medicíny nepředstavuje pouze krev jako tekutinu, ale je to jedna z forem životní energie čchi.
Oslabení srdce, ať už nedostatkem energie nebo jejím přebytkem, se na fyzické úrovni projevuje arytmií, dušností, otoky, hormonálními poruchami, nízkým, nebo naopak vysokým krevním tlakem, potížemi se spánkem a usínáním, bolestí šíje a hlavy, pocením, návaly horka, neklidem či maniodepresivními stavy.
Na duševní rovině je to žárlivost, extrémní chuť na sex, kterou je potřeba uspokojit, ale i nezájem o sex, hyperaktivní jednání, workoholismus, impulzivnost, hyperaktivita či vyčerpanost, ztráta energie a únava.
Jak se dostat do rovnováhy?
Jednoduše – posilujme svá srdce. Láska k sobě samému a následně k druhým a všemu kolem nás vyživuje naše srdce. Emoce radosti jsou ukazatelem cesty, která je s námi v souladu a vede nás tou pro nás správnou cestou.
Upřímný a srdečný zájem o sebe, o druhé, o zvířata či v konečném (nebo počátečním) smyslu o vesmír, je přesně to, co živí naše srdce a následně rozdmýchává životní energii.
Každý den od 11 do 13 hodin je naše srdce nejaktivnější, je proto vhodné mít klidnější režim a nepřijímat nic, co nás extrémně nabudí (např. kofein, černý čaj, ale i hádky, stres nebo extrémní sporty) a není dobré jej zatěžovat ani velkým množstvím potravy. Vhodnější je krátký spánek nebo klidná procházka.
Obezita i nadváha výrazně přispívá k oslabení srdce, je proto důležitá denní fyzická aktivita. Pamatujte, že pro zdravé cévy a srdce je důležitý pohyb, stejně tak jako zařazení hlubokého dýchání. Srdce je sval, který pravidelnou aktivitou sílí. Zařaďme tedy do svého pohybu procházky, chůzi po schodech, plavání, jízdu na kole nebo i svižnější aerobní aktivity.
Jaké potraviny nám pomohou posílit srdce?
K srdci náleží hořká chuť, takže potraviny právě této chuti posilují naše srdce. Zařaďme do svého jídelníčku výrazné množství zeleniny, zejména čekanku, kopřivu, polníček, červenou řepu, červenou papriku, růžičkovou kapustu, rukolu, saláty, zralá rajčata, ředkvičky či artyčoky.
Z ovoce nám poslouží grep, kdoule, maliny, ostružiny, borůvky, angrešt – nebo kterékoliv, které právě roste.
Z luštěnin jsou to převážně naklíčené mungo fazolky, sójové klíčky, čerstvý hrášek, červené fazole. Mezi vhodné obiloviny patří amarant, pšeničné klíčky nebo žito.
Pro ty, kteří konzumují maso, je vhodné střídmě grilované a hojně obalené v bylinkách, jehněčí a skopové. Je dobré omezit sůl, která zadržuje v těle vodu a vodu spíše do pokrmů přidávat. Omezit konzumaci smažených, nezdravě tučných jídel a uzenin. Naopak je důležité konzumovat v dostatečné míře včetně zdravých tuků, a to i když máme nadváhu.
Mléčné výrobky konzumovat převážně zakysané. Výborné jsou čerstvé bylinky a koření jako šalvěj, bazalka, oregano, rozmarýn, saturejka nebo kurkuma.
Na posílení srdce se doporučuje syrový česnek, zázvor, cibule, lněné semínko nebo také pití čajů z kozlíku lékařského, třezalky, meduňky, srdečníku, pelyňku, jmelí či pupeny, květy i listy hlohu.
Neexistuje nic než láska.
Zdroj: livlu.cz